Facebook 542 424 242
Domů / Speciální akce

Jan Budař na jazykovém pobytu v New Yorku

06.05.2013
Milí čtenáři, díky Student Agency jsem zažil kurz angličtiny v New Yorku a musím napsat: BYLO TO SKVĚLÉ! Mám velkou radost, že vás všechny, kteří teď budete číst mé zápisky z cesty, mohu nalákat, abyste si podobnou zkušenost dopřáli taky. Dva týdny jsem studoval v Kaplan International Colleges, v šedesátém třetím patře jedné z nejslavnějších budov světa– Empire State Building.

Kaplan International Colleges - Empire State Building, New York

10. 3. 2013 Přelet

8:40 – rolování na runway. Let klidný, bez turbulencí. Na JFK Airport hodinu a půl fronta u pana policisty, co kontroluje otisky prstů, skenuje zornice a pokládá kontrolní otázky. Vzorky moči a jiných tekutin se zatím neodebírají. Policista se mě ptá, jaké je mé povolaní, říkám, že jsem herec. „Herec?“ rozzářila se mu očka. „Akční? Něco jako Bruce Willis?“ „Rozhodně,“ řekl jsem tvrdě a panu policistovi to zaimponovalo. Bez dalších otázek mě pustil na americkou půdu.

11. 3. 2013 Seznámení

10:00 – Sešlo se nás asi třicet nových studentů ze všech koutů zeměkoule. Vlídné a sympatické učitelky testuji úroveň naši angličtiny. Dostávám se mezi pokročilé, můžu si vybrat mezi dopoledni nebo odpoledni výukou. Rád spím, volím odpoledne.

13:15 – Instruktáž o škole i s veselým videem. Pozdě na hodiny se chodit nesmí, nesmí, nesmí!

14:30 – Přesun do Empire State Building! 63. patro – výhled unikátní, přímo fantasticky. Kdo trpí závratěmi, ať nechodí k oknům.

15:45 – Zástupkyně ředitele si mě zve do kanceláře, přemýšlím, co jsem stihnul zanedbat. Oznamuje mi, že se dozvěděla, že jsem herec, k tomu znamý! Google o mě ví a teď už i cela kancelář!

12. 3. 2013 První lekce

13:50 – Přišel jsem včas! Téma hodiny zni: If you could posses one superpower, what would it be and why? Je milé, že si takto při úterku po obědě může člověk v jednom z nejslavnějších mrakodrapů světa popřemýšlet o tom, jaké by chtěl mít nadpřirozené schopnosti. Na papírek píšu: Telepatie. Důvod: Kdybychom ji měli všichni, na zemi by zavládl mír a přestali bychom se konečně tvářit, že jsme všichni monogamní. I'd love to posses mindreading...

18. 3. 2013 Pondělí

Muži v uniformách, co stoji u vchodu do budovy Empire State Building, mají za úkol každého, kdo projde dveřmi, osobně přivítat větou: „Welcome to Empire State Building.“ Jejich trpělivost a kázeň je obdivuhodná. Já bych asi utekl hned první den. Olivrejovaný muž mě pozdravil a já vcházím jako král. Dnes už i naše učitelka zjistila, že jsem česká celebrita, tak jsem ve třídě lokálně slavný.

19. 3. 2013 Úterý

Milá pani učitelka Amy nám rozdala noviny a my jsme dostali za úkol červenou tužkou podtrhnout to, co je názor, a modrou to, co je fakt. Fakt je to, co se dá prokázat, názor je subjektivní nahlížení reality. Noviny, které by si měly zachovávat objektivitu a pokud možno neovlivňovat nás, čtenáře, subjektivními názory, se jen červenaly. Paní učitelka Amy je chytrá a je radost chodit k ní do hodin.

20. 3. 2013 Středa

Sun is in New York, finally! Dnes probíráme – irony and sarcasm. Dověděl jsem se, že některé národy neznají ironii! Je tolik různých realit! Zjistili jsme, že definovat sarkasmus a ironii pro všechny stejně je nemožné. Jak teprve definovat třeba „terorismus“, napadlo mě, sedě nedaleko Ground Zero. Mission impossible!

21. 3. 2013 Čtvrtek

Dnes si čteme z velmi zajímavé knihy: Confessions of an Economic Hit Man od Johna Perkinse. Je o světové ekonomické situaci a je dost frustrující. Během přestávky se smiřuji s tím, že svět prostě není místo, kde je pro všechny možné pouze dobro. Ale neumím si vysvětlit, jak je možné, že lidstvo i přes svou zabedněnost zaživa určité změny k lepšímu, jako například zrušeni otroctví. Nebo se otroctví jen přesouvá na jiné úrovně? Ve chvíli, kdy jsme za chamtivost oceňovaní, je pochopitelné, že systém, v němž žijeme, je, jaký je, píše mimo jiné chytrý pan Perkins.

22. 3. 2013 Pátek

Poslední den ve škole. Bylo to krátké, ale krásné! Nějak jsem dnes nebyl schopný dávat pozor, už jsem se v duchu se všemi loučil. Dívám se z okna na střechy mrakodrapů, jaké štěstí, že tu můžu sedět s tolika zajímavými studenty z různých zemi, s učitelkou co je chytrá, krásná a odvážná. Každý se svým příběhem, jedinečným snem a touhou po lásce a štěstí. A všude kolem roztomilá angličtina a odhodlání naučit se rozumět, chápat a vnímat jiné lidi, národy a pohledy na realitu. Jak úžasně strávený čas, říkám si, ale to už je pět hodin a můj kurz konči. Hned bych tu byl další dva týdny! Výtah mě vystřeli zpátky na zem do rušných a pestrých ulic New Yorku. Přede mnou je poslední večer!

Jan Budař
herec, režisér, textař a snílek

TIP - JAZYKOVÉ POBYTY

Melbourne od 200 AUD/ týden
Liverpool SLEVA 15%
Broadstairs TRANSFER ZDARMA

 

katalogy

Odebírejte novinky

Zaregistrujte se do e-mailového klubu a získejte informace o výhodných akcích, nízkých cenách a novinkách jako první!